Jak wysłać paczkę za granicę?

Wysyłanie przesyłek za granicę wielu uważa za nazbyt skomplikowane. Odstraszają formalności, wypełnianie niezbędnej dokumentacji oraz cena i długi czas oczekiwania odbiorcy. Nadawania międzynarodowych paczek można się jednak nauczyć. Oto, co powinniśmy wiedzieć o tym procederze.
Wysyłka do Unii Europejskiej nie wiąże się ze skomplikowanymi formalnościami. Trudności dotyczą przede wszystkim państw niewchodzących w jej skład.

Na początku należy dokonać wyboru między przesyłką priorytetową a ekonomiczną. Przesyłki priorytetowe są droższe, lecz szybciej docierają do odbiorcy (najczęściej drogą powietrzną). Paczki ekonomiczne transportowane są drogą lotniczą lub lądowo-morską, ich koszt jest mniejszy, jednak wydłuża to czas doręczenia, pojawia się także ryzyko zagubienia przesyłki. W niektórych krajach istnieje opcja zadeklarowania wartości paczki, to znaczy ubezpieczenia jej do zadeklarowanej kwoty. Jeśli zależy nam na czasie, przesyłki międzynarodowe umożliwiają wykupienie dodatkowych usług. Jedną z nich jest „ekspres”, czyli doręczenie paczki tuż po jej pojawieniu się w urzędzie dostawczym (co jednak jest możliwe tylko w niektórych krajach). Do innych należy żądanie zwrotu dokumentu z podpisem odbiorcy, odbiór osobisty z wyznaczonego miejsca oraz nadanie paczki niewymiarowej.

Artykuł powstał dzięki https://www.eshopwedrop.pl