Ocieplenie styropianem – koszt robocizny i oszczędności na ogrzewaniu

I. Wstęp
Czasy, w których łączy się okna za pomocą izolacyjnej taśmy i wstawia wełnę mineralną w ściany, odchodzą już powoli w zapomnienie. Współczesne technologie budowlane pozwalają na zastosowanie znacznie bardziej efektywnych produktów, np. styropianu.
II. Co to jest styropian?
Styropian to materiał budowlany wykonany z ekspandowanego polistyrenu. Jest lekki, łatwy w obróbce i bardzo dobrym izolatorem termicznym i akustycznym.
III. Ocieplenie styropianem – koszt robocizny
Ocieplenie domu styropianem zazwyczaj jest stosunkowo tanie w porównaniu do innych metod, takich jak np. docieplanie wełną mineralną. Koszt robocizny zależy od wielu czynników: powierzchni domu, rodzaju elewacji, trudności dostępu do powierzchni itd. Średnio jednak można założyć, że koszt ocieplenia domu styropianem wynosi ok. 100-150 zł/m2.
IV. Oszczędności na ogrzewaniu
Jednym z największych atutów ocieplenia styropianem jest oszczędność na kosztach ogrzewania. Dzięki lepszej izolacji domu, można zaoszczędzić nawet do 40% na kosztach ogrzewania. Na dłuższą metę to spore oszczędności.
V. Podsumowanie
Ocieplenie domu styropianem to korzyść dla mieszkańców, ich portfeli, a także dla środowiska naturalnego. Można zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, a dodatkowo zwiększyć komfort mieszkania. Bardzo ważna jest odpowiednia izolacja, a stylistyka elewacji może być zachowana czy to poprzez licówkę drewnianą, tynk mineralny czy elewację z cegły klinkierowej.