Płytki pomalowane farbą: Kreatywny sposób na odświeżenie powierzchni ceramicznych

Płytki ceramiczne to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w kuchniach i łazienkach. Niestety, z biegiem czasu mogą tracić swój urok i oryginalny wygląd. Zanim zdecydujesz się na kosztowną renowację, warto rozważyć kreatywny sposób na odświeżenie płytka – pomalowanie farbą.

1. Wybierz odpowiednią farbę

Najważniejszym krokiem jest wybór odpowiedniej farby. W sklepach budowlanych dostępne są farby specjalnie przeznaczone do pomalowania powierzchni ceramicznych. Wybierz farbę, która będzie odporna na ścieranie i wysoką temperaturę (jeśli płytka będzie wystawiona na działanie ciepła).

2. Przygotuj powierzchnię

Przed malowaniem należy dokładnie oczyścić powierzchnię płytek. Zastosuj środek do czyszczenia ceramicznych powierzchni, aby usunąć wszelkie zabrudzenia i tłuszcz. Na końcu przetrzyj powierzchnię suchą ściereczką i poczekaj, aż będzie całkowicie sucha.

3. Wymieszaj farbę

Przed pomalowaniem dokładnie wymieszaj farbę. Warto skorzystać z mieszadła, aby zapobiec powstawaniu grudek.

4. Maluj płytki

Przy pomocy wałka lub pędzla równomiernie rozprowadź farbę na powierzchni płytek. Ważne, aby użyć odpowiedniej ilości farby – nie za mało, aby pokryć całą powierzchnię, ale także nie za dużo, aby nie tworzyły się zacieków.

5. Pokryj farbą fugi

Jeśli chcesz uzyskać w pełni odświeżony wygląd, warto również pomalować fugi. Możesz użyć do tego celu specjalnej farby przeznaczonej do fug lub dokładnie rozprowadzić farbę pędzlem lub patyczkiem.

Pomalowanie płytek farbą to prosty i tani sposób na odświeżenie wyglądu pomieszczenia. Dzięki temu zabiegowi możesz w prosty sposób odświeżyć powierzchnie ceramiczne, bez konieczności ich wymiany.