Ile kosztują okiennice? Orientacyjne ceny i różne rodzaje dostępnych osłon okiennych

Okiennice to jedna z tych rzeczy, które mogą znacznie poprawić izolację cieplną naszego domu oraz zwiększyć jego bezpieczeństwo. Jednakże, przed zakupem okiennic warto zastanowić się, jakie rodzaje osłon okiennych są dostępne w sprzedaży, a także jakie ceny można na nie znaleźć. W niniejszym artykule postaraliśmy się przedstawić orientacyjne ceny różnych rodzajów okiennic.

1. Rodzaje okiennic

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów okiennic, a w zależności od naszych potrzeb możemy wybrać:

– Okiennice zewnętrzne – to najpopularniejszy rodzaj okiennic, które montowane są na zewnątrz budynku. Zazwyczaj wytwarzane są z aluminium lub drewna i mają formę składanych paneli, które można łatwo zsunąć na bok.
– Okiennice wewnętrzne – to rozwiązanie, które polega na zamocowaniu okiennic na całym oknie od wewnątrz. Taki rodzaj osłony okien świetnie zapobiega utracie ciepła, ale nie zawsze gwarantuje taką samą ochronę przed włamaniem, jak okiennice zewnętrzne.
– Rolety – choć nie są to ściśle okiennice, warto je wymienić w kontekście osłon okiennych. Rolety wewnętrzne lub zewnętrzne, dostępne są w różnych wzorach i kolorach, a ich główną zaletą jest niska cena.

2. Orientacyjne ceny okiennic

Ceny okiennic dość mocno zależą od materiału, z którego są wykonane oraz rozmiarów okiennic. Poniżej przedstawiamy orientacyjne ceny za metr kwadratowy osłony okiennej dla każdego rodzaju:

– Okiennice zewnętrzne – ceny zaczynają się od około 250 zł za metr kwadratowy i mogą sięgnąć nawet 1500 zł, w zależności od wybranego materiału oraz opcjonalnych dodatków, takich jak np. zabezpieczenia przed włamaniem.
– Okiennice wewnętrzne – jest to zazwyczaj droższe rozwiązanie, ceny zaczynają się od około 400 zł za metr kwadratowy, a mogą sięgać nawet 2500 zł.
– Rolety – to najtańsza opcja, ceny zaczynają się już od 50 zł za metr kwadratowy, a najdroższe modele mogą kosztować nawet 400 zł.

3. Okiennice a wymiana okien

Warto zaznaczyć, że wymiana okien na energooszczędne i wysokosolidne modele, może znacznie zmniejszyć koszty ogrzewania i poprawić izolację cieplną naszego domu. Jednakże, jeśli rozważamy inwestycję w energooszczędne okna, warto wybrać również odpowiednie osłony okienne, takie jak okiennice, aby zminimalizować możliwość wnikania zimnego powietrza.

4. Jak wybrać okiennice?

Przed wyborem okiennic warto zastanowić się, jakie kwestie są dla nas najważniejsze. Jeśli zależy nam na bezpieczeństwie, warto postawić na okiennice zewnętrzne. Natomiast jeśli naszym priorytetem jest izolacja cieplna, to lepiej postawić na modele wewnętrzne. Przed zakupem warto również przeanalizować, czy dana osłona okienna pasuje do stylu naszego domu oraz jaka jest jej cena.

5. Podsumowanie

Okiennice to inwestycja, która może znacznie wpłynąć na nasze samopoczucie w domu. Dzięki wybieraniu odpowiednich osłon okiennych, możemy poprawić komfort mieszkania, zmniejszyć koszty ogrzewania, a także zwiększyć bezpieczeństwo swojego domu. Przed zakupem warto zastanowić się, jaki rodzaj osłon okiennych będzie dla nas najodpowiedniejszy, a także jakie są ich ceny.