Planowanie ogrodu w pigułce

Ogród jak zaplanować

By rozpocząć proces projektowania, najpierw powinniśmy przygotować plan naszej działki. Naniesione na plan powinny być obrysy budynków, krzewów i drzew, które planujemy pozostawić w ogrodzie, a także inne obiekty, do planowania najlepiej sprawdzi się papier milimetrowy w skali 1:100 (oznacza to, że jeden centymetr na papierze będzie odpowiadał jednemu metrowi w terenie) lub podkład geodezyjny. Na projekcie zaznaczamy kierunki świata, przebieg instalacji elektrycznej (a także wodociągowej, kanalizacyjnej i gazowej), ewentualne spadki terenu, większe obiekty sąsiadujące z działką (te, które mogą mieć wpływ na ilość światła bądź wygląd ogrodu) – część z nich możemy chcieć wyeksponować, a z części zrezygnować.

Dobór roślin

Dobierając rośliny, trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Uwzględnić powinniśmy rodzaj gleby występującej w ogrodzie, a także poziom wód w gruncie. Nasadzenia wykonane bez pomyślunku z przypadkowo wybranych okazów roślin może wprowadzić tylko i wyłącznie zamieszanie. Dodatkowo, źle dobrane do siedliska gatunki i odmiany roślin nie rosną prawidłowo. Najgorzej jest wtedy, gdy musimy zniszczyć zbyt wcześnie założoną rabatkę na rzecz poprowadzenia instalacji ogrodowej.

Rozmiar ogrodu też ma znaczenie

Jeśli nasz ogród jest duży, możemy posadzić rośliny (w większości krzewy i drzewa) w luźnych grupkach. Dzięki zachowanej w kompozycji naturalności, dbanie o detale nie będzie aż tak konieczne. Jeśli ogród jest długi i wąski, możemy go skrócić stosując kulisowanie – przesłonięcie widoku pergolą lub żywopłotem. Jeśli nasz ogród jest mały, powinien charakteryzować się prostą kompozycją i dopieszczonymi detalami – pomocna może być inwestycja w obiekty, które będą stanowiły centrum naszej aranżacji, na przykład jakiś posąg lub nietypowa nawierzchnia. Ogród będzie wtedy optycznie większy, gdy rośliny o szarym zabarwieniu liści umieścimy w oddali, na dalszym planie.

Trzeba pamiętać o tym, że projektowanie ogrodu, a także praca na nim, to czynności wymagające cierpliwości, czasu i serca.