Co to jest roleta rzymska? Wyjaśnienie i zastosowanie tego popularnego rodzaju osłon okiennych

Roleta rzymska – elegancka osłona okienna

Roleta rzymska to rodzaj osłony okiennej, który cieszy się coraz większą popularnością. Jest to eleganckie i stylowe rozwiązanie, które pasuje do różnych wnętrz: zarówno nowoczesnych, jak i klasycznych. Warto dowiedzieć się, czym dokładnie jest roleta rzymska i jakie są jej zastosowania.

Co to jest roleta rzymska?

Roleta rzymska to rodzaj osłony okiennej, która składa się z tkaniny, falbanki oraz mechanizmu, dzięki któremu można zwijać i rozciągać całą osłonę. Tkanina rolety rzymskiej jest zwykle szyta z bawełny lub poliestru, a jej struktura może być różna: gładka, wzorzysta, a nawet przeszyć wykonanych nicią w kontrastowym kolorze. Roleta rzymska zawieszana jest na ramie lub płycie montażowej za pomocą specjalnych kółek, które ułatwiają ruch wysuwu i zwijania rolety.

Zastosowanie rolety rzymskiej

1. Osłona okienna

Rolety rzymskie są idealnym rozwiązaniem jako osłony okienne w wielu pomieszczeniach. Stanowią one nie tylko dekoracyjny element, ale również chronią przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, wiatrem, deszczem czy hałasem z zewnątrz.

2. Dekoracja okna

Rolety rzymskie to doskonały element dekoracyjny, który nadaje charakteru wnętrzu. Dostępne w wielu kolorach i wzorach, pozwalają na dopasowanie do każdego stylu i gustu.

3. Separacja przestrzeni

Rolety rzymskie mogą pełnić funkcję przegrody między pomieszczeniami lub na przykład sięgające pod sufity rolety oddzielające strefę jadalni od salonu. Nie dość, że stanowią praktyczne rozwiązanie, to jeszcze wprowadzają stylowe akcenty we wnętrzu.

Zalety rolety rzymskiej

1. Estetyka

Roleta rzymska to piękna i elegancka osłona okienna. Doskonale koloryzuje światło dzięki różnym rodzajom tkanin. Jest bardzo uniwersalna – pasuje zarówno do klasycznych jak i nowoczesnych pomieszczeń.

2. Prosta obsługa

Roleta rzymska jest bardzo łatwa w obsłudze, dzięki prostemu systemowi zwijania i rozciągania. Rodzaj zawieszenia rolety okiennej jest niezwykle duży.

3. Wysoka funkcjonalność

Rolety rzymskie chronią przed nadmiernym słońcem, hałasem, kurzy itp. Zapewniają prywatność, powodując przy tym, że wnętrze wydaje się bardziej przytulne i kameralne.