Karmy dla psów można podzielić pod różnymi względami. Podstawowy podział dotyczy zawartości wody w pożywieniu i w ten sposób mamy do czynienia z karmami suchymi i mokrymi. Sprawdź, czym dokładnie różnią się między sobą i którą wybrać dla swojego pupila.
Karma sucha i mokra – podstawowe różnice
Pierwszą, kluczową różnicą, pod względem której w ogóle dokonuje się podziału na karmę suchą i mokrą, jest zawartość wody. Karma mokra dla psa zawiera aż 75-80 proc. wody, natomiast karma sucha ma jej zaledwie ok. 7-10 proc. Zatem, jeśli w diecie Twojego pupila przeważa pożywienie suche, pamiętaj o dodatkowym nawodnieniu.
Inne różnice wynikające ze struktury karmy to:
- kaloryczność – karma sucha jest bardziej skoncentrowana, dlatego taka sama porcja (przykładowo 100g) będzie zawierała więcej kalorii, niż w przypadku karmy mokrej,
- podatność na zepsucie – karmy mokre są ważne krócej, a dodatkowo trzeba je przechowywać w lodówce po otwarciu i spożyć w przeciągu zazwyczaj 48 godzin,
- zawartość węglowodanów – większą dawkę węglowodanów dostarczymy psu, podając mu karmę suchą.
Niektórzy uważają też, że karma mokra wyróżnia się smakiem i jest przez psy lepiej tolerowana. Wyższa wilgotność wpływa na moc aromatu karmy, a u psów węch jest najważniejszym zmysłem. Czy w takim razie każdy pies wybierze zawsze mokrą karmę? To jednak dość subiektywne twierdzenie – wiele psów bez problemu pałaszuje zarówno karmę suchą, jak i mokrą.
Jaką karmę wybrać dla swojego pupila?
Karma sucha dla psa cieszy się dużą popularnością. Na ogół jest tańsza i bardziej ekonomiczna, a dodatkowo może być podawana w mniejszej objętości, niż karma mokra. Tego rodzaju pożywienie jest idealne dla psów aktywnych, które potrzebują sporo kalorii, a jednocześnie muszą przez dłuższy czas pozostać syte.
Raczej nie zaleca się mieszania dwóch konsystencji karmy w jednym posiłku: mokrej i suchej. Dlaczego? Czas trawienia tych dwóch posiłków różni się od siebie, może też powodować dolegliwości żołądkowe. Dlatego warto obserwować reakcję organizmu pupila i w razie potrzeby podawać oba typy karmy osobno, o różnych porach.
Dietę psa możesz też oprzeć na karmie mokrej, co jest wskazane na przykład u zwierząt z dużymi brakami w uzębieniu. Ze względu na dużą zawartość wody, mokre jedzenie lepiej sprawdza się u psów cierpiących na schorzenia układu moczowego.
Pożywienie powinno być dostosowane do wieku psa. Karma dla szczeniąt – Brit dostarcza niezbędnych składników w okresie wzrostu, a jej wielkość jest dostosowana do małych pyszczków. Inny skład ma natomiast karma dla psa dorosłego i psa seniora. W przypadku jakichkolwiek schorzeń zmiana karmy również może okazać się konieczna. W tej kwestii warto jednak poradzić się weterynarza, który podpowie, jaki rodzaj pożywienia wybrać. Dzięki temu z pewnością nie zaszkodzisz psu, za to wesprzesz go w walce o zdrowie.