Zasłony czy firany? Porównanie i wybór odpowiedniego okna ozdobnego

Okno jest jednym z najważniejszych elementów w pokoju. To przez nie wpada do pokoju światło, dlatego musimy pomyśleć o ochronie naszej prywatności, ale również o wyglądzie naszego mieszkania. Dlatego wybór zasłon lub firan może być nie lada wyzwaniem. W tym artykule podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego okna ozdobnego.

Rozmiar i wysokość okna

Przy wyborze ozdoby okna ważne są jego rozmiary. Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie zmierzyć okno przed zakupem. Warto zwrócić szczególną uwagę na wysokość okna, ponieważ od tego zależy długość zasłon lub firan. Jeśli okno jest niskie, lepszym wyborem będzie zasłona, ponieważ firana może zdominować przestrzeń.

Materiał

Materiał zasłon lub firan wpłynie nie tylko na design całego pomieszczenia, ale także na to, jakie światło wpadnie do wnętrza. Lżejszy materiał, jak np. bawełna czy organza, przepuszcza więcej światła niż cięższa tkanina, jak np. zamsz czy welur. Dlatego warto zastanowić się, jakie efekty chcemy osiągnąć.

Rozmiar wzoru

Kolejnym ważnym aspektem jest rozmiar wzoru. Jeśli mamy mniejsze pomieszczenie, lepszym wyborem będą mniejsze wzory. W przypadku większych pomieszczeń możemy pozwolić sobie na odrobinę więcej ekstrawagancji i zdecydować się na większe wzory.

Kolory

Kolory zasłon lub firan są równie ważne co ich wzory i materiały. Kolory związane są z naszymi emocjami i wpływają na samopoczucie. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, jakie kolory dominują w naszym pokoju. Jeśli mamy mieszkanie w stonowanych barwach, możemy postawić na zasłony lub firany z bardziej wyrazistymi kolorami, które ozdobią pomieszczenie.

Rodzaj zasłon lub firan

W zależności od potrzeby możemy wybrać zasłony, firany lub ich mieszankę. Zasłony z reguły pozwalają na większą kontrolę nad światłem, a firany będą bardziej dyskretne i subtelne. Mieszanka zasłon i firan to dobry wybór dla osób, które chcą mieć kontrolę nad światłem, ale jednocześnie zachować stylowy wygląd.

Podsumowując, wybór zasłon lub firan do naszego okna to nie lada wyzwanie. Mają one wpływ nie tylko na wygląd całego pomieszczenia, ale również na nasze samopoczucie. Dlatego warto zwrócić uwagę na rozmiar okna, materiał, rozmiar wzoru, kolory oraz rodzaj zasłon lub firan. Dopiero po dokładnym zastanowieniu i ocenie tych czynników, możemy zdecydować o ostatecznym wyborze.